Strona główna
Olobot - Zdrowie i informacje medyczne, którym możesz ufać

Torbiele (przegląd)

Co to jest?

Torbiele są worki lub kapsułek, które tworzą się w skórze lub wewnątrz ciała. Mogą zawierać ciecz lub materiał półstały. Mimo, że torbiele mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, najczęściej żyją w skórze, jajników, piersi i nerek. Większość torbieli nie są rakowe.

Typowe lokalizacje torbiele to:

 • Skóra - Dwa rodzaje torbieli powszechnie występują pod skórą, Torbiele naskórkowe i torbieli łojowych. Obie pojawiają się zwykle jako cielisty lub biało-żółte grudki o powierzchniach gładkich. Torbiele naskórkowe powstają, gdy komórki skóry na powierzchni przesunąć w głąb skóry i mnożyć. Komórki te stanowią ścianę torbieli i wydzielają miękkiej żółtawą substancję o nazwie keratynowych, która wypełnia torbieli. Wnętrzu torbieli łojowych gruczołów, które wydzielają oleistą substancję zwaną sebum. Kiedy normalny wydzieliny gruczołów się w pułapce, mogą rozwijać się do torebki wypełnione grubą, jak ser substancji. Wspólne strony to z tyłu szyi, górnej części pleców i głowy.

 • Przeguby - zwojowych rozwijać się torbiele kauczukowe lub miękkie obrzęki, zazwyczaj w odpowiedzi na niewielkie uszkodzenia, która powoduje nadmierne wspólnego płynu do gromadzenia w strukturze saclike obok spoiny. Torbiele ganglion może również wystąpić na palcach lub stóp.

 • A kolana - torbiel Bakera jest woreczek z płynu stawowego, który zbiera się za zakrętem kolana. Ze względu na swoje położenie, to torbiel może powodować kolano czuć obrzęk lub zaciskanie. U większości ludzi, torbiele Bulka są związane z zapaleniem stawów lub kontuzji kolana.

 • Jajniki - pęcherzyka jajnikowego, że nie zwalnia jej jajka mogą tworzyć torbiel na jajniku. Torbiele te nie są szkodliwe i zwykle ustępują po dwóch do trzech miesięcy.

 • Piersi - piersi grudek może być torbielowate lub stałe. Torbiele piersi są prawie zawsze łagodne (niezłośliwych zmian).

 • Pochwy - torbiele gruczołu Bartholina może rozwijać się w jednym z gruczołów Bartholina, które leżą tylko wewnątrz pochwy i wytwarzają ochronną, płyn smarujący. Nagromadzenie wydzieliny lub zakażeń wewnątrz jednego z gruczołów Bartholina Gruczoł może powodować pęcznienie i tworzą torbiel.

 • Szyjki macicy - Nabothian torbiele rozwijają, kiedy jeden z gruczołów śluzowych szyjki macicy staje się utrudnione.

 • Nerki - Samotni torbiele (znane również jako proste torbiele) są najczęstszym typem. Pojawiają się one w woreczkach wypełnionych płynem i zwykle nie powodują żadnych objawów. Około 25% osób w wieku powyżej 50 roku życia mają tego typu torbieli. Niektórzy ludzie dziedziczą tendencję do wielu torbieli nerek, choroby o nazwie zespół policystycznych choroby nerek, która często powoduje wysokie ciśnienie krwi i może prowadzić do niewydolności nerek.

Objawy

Torbiele mogą powodować szereg objawów, w zależności od rodzaju i lokalizacji cyst. Oto kilka typowych objawów pogrupowane według lokalizacji:

 • Skóra - Zwykle wolno rosnące i bezbolesne, torbiele skórne są zazwyczaj małe, choć niektóre mogą rosnąć do wielkości piłek golfowych. Nie powodują bólu, chyba że pęknięcie lub stanu zapalnego. W takich przypadkach będzie zaczerwienienie, obrzęk i czułość.

 • Nadgarstki - torbiele mogą pojawić się nagle zwoju i szybko rosną. Zwykle są o wielkości grosza i może być korzystna w dotyku. W niektórych przypadkach, torbiel ganglion może osłabić przyczepność osoby lub zrobić to bolesne.

 • Kolana - torbiel Bakera może poczuć się jak jajko na twardo, gdy pacjent zgina kolana. Kolano spuchnięte i może czuć się mocno. Jeśli torbiel pęka, może powodować ból w tylnej części stawu kolanowego lub w dół nogi. Jeśli Torbiel jest wystarczająco duża, może to prowadzić do pęcznienia w nogę i stopę.

 • Jajniki - Po rozerwaniu torbiele jajnika, powodują nagłe silne bóle w jednym boku dolnej części miednicy brzucha lub górnych. Torbiele jajników są związane z miesiączki plamienia i nieregularne miesiączki.

 • Piersi - Większość torbieli piersi nie powodują żadnych objawów. Inne są oferty w dotyku. Torbiele może zmieniać się w wielkości i czułości w trakcie cyklu miesiączkowego.

 • Pochwy - torbiele gruczołu Bartholina może powodować cykliczne, delikatne obrzęk po obu stronach wejścia do pochwy. Czasami mogą się zarazić, powodując ból, a czasami ropa może spuścić z nich.

 • Szyjki macicy - Nabothian torbiele zazwyczaj nie mają żadnych objawów.

 • Nerki - Zwykle torbiele nerek są odkryte tylko wtedy, gdy badanie radiologiczne jest przeprowadzana z innego powodu. Torbiele mogą czasem powodować bóle pleców. Jeśli rosną na tyle duże, mogą one powodować ból brzucha. Torbiele mogą powodować obecność krwi w moczu. Zespół policystycznych nerek jest chorobą dziedziczną, która może prowadzić do niewydolności nerek.

Diagnoza

W przypadku widocznych torbieli, takich jak te w skórze i nadgarstków, lekarz poprosi po raz pierwszy zauważył torbiel, jak szybko rosły, czy jego rozmiar się nie zmieniło, a jeśli jest to bolesne. Podczas badania fizykalnego lekarz będzie szukał zaczerwienienie i bolesność i zbada wielkość i kształt podejrzenia torbieli. Często, to oględziny jest wszystko, co potrzebne.

W zależności od rodzaju torbieli inne testy mogą być konieczne:

 • A kolana - torbiel Bakera można prawie zawsze zdiagnozowane przez patrząc na niego. Torbieli jest widoczne na standardowych promieni rentgenowskich, chociaż promienie rentgenowskie można potwierdzić obecność zapalenia kości i stawów, który związany jest z tym cyst. Sporadycznie ultradźwięków jest wykonywana, jeśli obrzęk rozciąga się do tyłu łydki, aby mieć pewność, że spęcznianie spowodowane jest przez nogi torbieli i nie skrzepu krwi w nodze. Rzadko, rezonans magnetyczny jest konieczne.

 • Jajniki - Badanie ultradźwiękowe zlokalizować torbiel i stwierdzić, czy jest on wypełniony płynem. W zależności od cech torbieli i wieku osoby, powtórz USG można wykonać w ciągu kilku miesięcy, aby zobaczyć, czy torbiel zniknie.

 • Piersi - guzek piersi odkryte przez Ciebie lub lekarzem może być torbiel lub stałe tkanki. W zależności od wieku, osobistej historii medycznej i rodzinnej historii choroby, lekarz może:

 • Powtórzyć badanie piersi po zakończeniu następnej miesiączki.

 • Umieścić cienką igłę w bryłę. Jeśli płyn może być osuszony, guzek jest torbiel. Lekarz może wysłać płyn do laboratorium należy zbadać pod mikroskopem.

 • Zamów USG piersi, które mogą określić, czy guzek jest stałe lub wypełnione płynem.

 • Zamów mammografię szukać podejrzanych nieprawidłowości, przed podjęciem decyzji, czy biopsja jest konieczna. Biopsja jest usunięcie próbki tkanek do badań laboratoryjnych.

 • Pochwy - Podczas egzaminu ginekologicznego lekarz będzie szukał bryły przetargowej, torbieli gruczołu danego Bartholina, w pobliżu otworu pochwy. Zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość lub ropa sugeruje infekcję.

 • Szyjki macicy - Podczas egzaminu ginekologicznego lekarz może zobaczyć wypełnione płynem Nabothian torbiele na szyjce macicy.

 • Nerki - USG lub tomografii komputerowej (CT) skanowanie może wykryć torbiele nerek.

Przewidywany czas trwania

Wiele takich jak torbiele, nadgarstka lub torbieli jajnika, odejść na własną rękę. Inne, takie jak torbiele skóry, rosną powoli w wielkości i może odejść na własną rękę lub może trzeba opróżnić, jeśli produkują objawów lub stanu zapalnego. Torbiele w szyjce macicy mogą zniknąć po kobieta rodzi. Torbiele nerki zwykle nie odejdzie.

Zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec większości torbieli.

Leczenie

Potrzeba leczenia oraz od rodzaju leczenia zależy od rodzaju torbieli, ich lokalizacji i objawów. Jeśli torbiel nie powoduje objawów lub stanowić zagrożenie dla zdrowia, to prawdopodobnie nie trzeba będzie żadnego leczenia. W innych przypadkach, jedna z następujących zabiegów może być zalecane:

 • Skóra - W przypadku dużych torbieli lub stanem zapalnym, lekarz może zalecić opróżniania torbieli. Torbiele skórne często mają otaczającego kapsułkę, która również musi być usunięte, aby zapobiec powtarzaniu się torbiel.

 • Nadgarstki - Bolesne torbiele zwojowe mogą być leczone okłady z lodu stosowanych bezpośrednio na nadgarstku i przeciwbólowe, takie jak paracetamol (Tylenol) lub ibuprofen (Advil, Motrin i innych). Jeśli nie podoba ci się sposób torbiel wygląda, lub w przypadku wystąpienia bólu lub słabości w swoim uścisku, lekarz może użyć igły, aby usunąć płyn z torbieli. Torbiel może stać się większa ponownie. W niektórych przypadkach, operacje mogą być wykonywane w celu usunięcia torbieli.

 • Kolana - Ponieważ torbiele Bulka są najczęściej związane z zapaleniem stawów kolanowych, leczenie jest ukierunkowane na zapalenie stawów. Jeśli Torbiel jest bardzo duża, aby lekarz mógł wykorzystywać igłę do usuwania płynu z torbieli i / lub do wstrzykiwania leków kortykosteroidami w torbieli lub kolana.

 • Jajniki - Większość torbieli jajnika są proste torbiele, które nie wymagają specjalnego leczenia. Rozszerzanie lub pękniętych cysty, które powodują ból w obrębie miednicy są traktowane z doustnymi lekami przeciwbólowymi. Torbiele, które mają bardziej złożony wygląd na USG i CT mogą wymagać dodatkowego oceny, takich jak bezpośrednie wizualizacji z laparoskopii i ewentualnej biopsji. Kobieta z torbieli jajnika, które najprawdopodobniej łagodne, ale ma nieco nietypowy wygląd może zostać poproszony o powtórzenie USG w ciągu jednego do dwóch miesięcy.

 • Piersi - Jeśli guzek wypełniony płynem, lekarz może wprowadzić igłę do torbieli i usunąć płyn. To sprawia, że ​​torbiele mniejsza i umożliwia lekarzowi wysłać próbkę płynu do laboratorium do testowania. Jeśli guzek nie jest wypełniony płynem, lekarz będzie używać w twoim wieku, wyniki mammografii, czynników ryzyka i charakteru bryły zdecydować, czy powinieneś mieć chirurgicznej biopsji guzka lub ich usunięcia.

 • Pochwy - Lekarz może zalecić zastosowanie ciepłych, wilgotnych okładów (np. ciepłą myjki) do obszaru, i wziąć ibuprofen lub paracetamol w celu złagodzenia bólu. Jeśli wysypka lub gorączka rozwija lub wpusty ropa z torbieli, lekarz może zrobić małe nacięcie w torbieli, aby umożliwić jej drenażu i może przepisać antybiotyki.

 • Szyjki macicy - Zwykle torbiele Nabothian nie muszą być traktowane.

 • Nerki - wypełnione płynem torbiele nie wymagają leczenia. Jeśli torbiel powoduje objawy, lekarz może spuścić go z igłą pod USG lub CT kierunkiem skanowania lub usunięcia go przez chirurgii laparoskopowej (chirurgia poprzez małe nacięcia). Lekarz może wysłać próbkę płynu do laboratorium w celu badania. Jeśli masz zespół policystycznych choroby nerek, lekarz zaleci regularne kontrole, aby monitorować czynność nerek. Ludzie, którzy rozwijają niewydolność nerek od odziedziczonych torbieli potrzebne dializy lub przeszczepu nerki.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Umówić się na wizytę do lekarza, gdy zauważysz nienormalny wzrost lub obrzęk w dowolnym miejscu na ciele. Jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie skóry lub torbieli torbiel gruczołu danego Bartholin w pochwie, należy ciepłe okłady i paracetamol lub ibuprofen, aby zmniejszyć stan zapalny, dopóki nie zobaczysz się z lekarzem. Czasami te pierwsze etapy są wystarczające do opanowania problemu. Jeśli masz cukrzycę zgłosić się do lekarza tego samego dnia można zauważyć objawy zakażenia, ponieważ istnieje ryzyko konieczności rozprzestrzeniania infekcji.

Jeśli jesteś kobietą, natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi ostry, nagły ból w dolnej części brzucha lub miednicy górnych lub masz bóle brzucha z gorączką. Może masz pękniętą torbiel jajnika, ale także może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Nowe guzki piersi powinny być oceniane przez lekarza natychmiast.

Rokowanie

Prognoza dla większości torbieli jest doskonała. Wiele torbiele nie powodują żadnych objawów i odejść na własną rękę. Torbiele mogą wrócić. Opróżnianie lub chirurgicznie usunięcie torbieli zazwyczaj nie ma powikłań i skutków ubocznych.

W rzadkich przypadkach, w których torbiel rakowe, rokowanie zależy od typu nowotworu i tego, czy jest to rozłożone.

Strona główna  >  Torbiele (przegląd)