Strona główna
Olobot - Zdrowie i informacje medyczne, którym możesz ufać

Rak skóry u dzieci

Co to jest rak skóry?

Raka skóry jest nowotworem złośliwym, który rozwija się w komórkach skóry. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, ponad 2 mln osób diagnozuje się raka w 2010 nonmelanoma skóry i 68130 będą zdiagnozowano czerniaka, według Europejskiego Towarzystwa Onkologii.

Na szczęście, nowotwory skóry (podstawnokomórkowego i płaskokomórkowego komórek raka płuc, czerniaka złośliwego i) są rzadkie u dzieci. W przypadku wystąpienia czerniaka, zazwyczaj wynikają z barwnych znamionach (mola), które są duże (o średnicy większej niż 6 mm), asymetryczne, o nieregularnych granicach i ubarwieniu. Krwawienie, świąd i guzek pod skórą są inne objawy zmian nowotworowych. Jeśli dziecko miało radioterapii raka, mole w obszarze promieniowania są na zwiększone ryzyko stania rakowe.

Co powoduje raka skóry?

Ekspozycja na światło słoneczne jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju raka skóry w późniejszym okresie życia. W szczególności, pęcherzy oparzenia słoneczne w dzieciństwie i okresie dojrzewania znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego.

Większość osób otrzymuje ponad 50 procent promieniowania ultrafioletowego (UV) dożywotnią dawki przez 20 lat. Ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne u dzieci i młodzieży może zapłacić duże dywidendy w zapobieganiu raka w późniejszym życiu.

Jakie są różne rodzaje raka skóry?

Istnieją trzy główne typy raka skóry, w tym:

Nazwa

Opis

Rak podstawnokomórkowy

Rak komórek podstawnych rachunki dla większości wszystkich diagnozowanych nowotworów skóry. Rak ten bardzo leczyć rozpoczyna się w podstawowej warstwie komórek naskórka (górna warstwa skóry) i rośnie bardzo wolno. Rak podstawnokomórkowy pojawia się zazwyczaj jako małe, błyszczące guz lub guzek na skórze - głównie te obszary narażone na działanie słońca, takie jak głowy, szyi, ramion, rąk i twarzy. To powszechnie występuje u osób z jasnymi oczami, włosami i cerą.

Rak płaskonabłonkowy

Rak płaskonabłonkowy, chociaż bardziej agresywne niż rak podstawnokomórkowy jest bardzo leczyć. Stanowi on znacznie mniejszy odsetek wszystkich nowotworów skóry. Rak płaskonabłonkowy może pojawić się jako guzki lub czerwonych łuszczących się plam na skórze, i można znaleźć się na twarzy, uszu, warg i jamy ustnej. Rak komórek może przenosić się na inne części ciała. Ten typ raka skóry jest zwykle w jasną karnacją ludzi.

Czerniak złośliwy

Stanowi złośliwy czerniak do małego odsetka wszystkich typów raka, lecz stanowi w większości zgonów wskutek raka skóry. Nowotwór czerniak rozpoczyna się komórek melanocytów, które wytwarzają pigmentu w skórze. Czerniak złośliwy zazwyczaj zaczyna jako mol, które następnie zamienia rakowe. Ten nowotwór może się szybko rozprzestrzeniać. Czerniak złośliwy najczęściej pojawia się na jasną karnacją mężczyzn i kobiet, ale osoby z wszystkich typów skóry może być ograniczona.

Rozróżniania łagodnych moli z czerniakiem

Aby zapobiec czerniaka, ważne jest, aby zbadać skórę Twojego dziecka na bieżąco, i zapoznać się z moli i innych chorób skóry, w celu lepszej identyfikacji zmian. Według ostatnich badań, niektóre mole są na większe ryzyko zmiany na czerniaka złośliwego. Mola, które są obecne w chwili urodzenia i nietypowych moli, mają większą szansę stać się złośliwe. Dostrzegając zmiany moli Twojego dziecka, wykonując tę ​​tabelę ABCD, ma kluczowe znaczenie w wykrywaniu czerniaka złośliwego w jego najwcześniejszym stadium. Znaki ostrzegawcze:

Normalna mol / czerniaka

Znak

Charakterystyka

Porównując zdjęcia normalne i czerniaka moli pokazano asymetrię

Asymetria

Gdy połowa mola nie pokrywa się drugą połowę

Porównując zdjęcia czerniaka moli normalne i nieprawidłowości wskazujące granic

Granica

Gdy granica (krawędzie) z mola są poszarpane lub nieregularne

Normalny i porównanie zdjęcia czerniaka pokazując kolor krety

Kolor

Gdy kolor zmienia się w mol

Porównując zdjęcia normalne i czerniaka moli pokazano średnicę

Średnica

Jeśli średnica kreta jest większe niż gumka od ołówka w

Zezwolenie fotografie wykorzystane przez Narodowy Instytut Raka:

Czerniaki różnią się znacznie pod względem wyglądu. Niektóre czerniaki mogą wykazywać wszystkie cechy ABCD, podczas gdy inne mogą być wyświetlane tylko zmiany w jednym lub dwóch cech. Zawsze skonsultować z lekarzem dziecka do diagnozy.

Jakie są czynniki ryzyka czerniaka?

Rak skóry jest bardziej powszechne w jasną karnacją ludzi - szczególnie tych z blond lub rudych włosach, którzy mają jasne oczy. Rak skóry jest rzadko u dzieci. Jednak nikt nie jest bezpieczny na raka skóry. Inne czynniki ryzyka to:

 • Historia rodziny czerniak

 • Ekspozycji na słońce
  Czas spędzony na słońcu bez ochrony bezpośrednio wpływa dziecka ryzyko raka skóry.

 • Wczesne dzieciństwo oparzenia słoneczne
  Badania wykazały, że oparzenia słoneczne we wczesnym okresie życia zwiększa ryzyko dziecięcego raka skóry w późniejszym życiu. Ekspozycji na słońce wcześnie w życiu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju raka skóry.

 • Wiele piegi

 • Wielu zwykłych moli (ponad 50)

 • Dysplastyczne

Profilaktyki raka skóry

Europejska Akademia Dermatologii (AAD) wypowiedział wojnę raka skóry polecając te trzy kroki zapobiegawcze:

 • Nosić odzież ochronną, w tym kapeluszu z cztery-calowy brzegi i okulary.

 • Zastosuj krem ​​do opalania całego ciała dziecka i uniknąć południowego słońca od 10 rano do 4 po południu (Zachowaj niemowląt poniżej 6 miesiąca życia, z dala od bezpośredniego światła słonecznego przez cały czas.)

 • Regularnie stosować szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF 15 lub wyższy, nawet w pochmurne dni.

Następujące etapy są zalecane przez AAD i rak skóry Foundation celem zmniejszenia ryzyka oparzenia słoneczne i rak skóry.

 1. Zminimalizować ekspozycję na słońce w południe - w godzinach od 10 rano i godzina szesnasta

 2. Zastosuj krem ​​do opalania, z co najmniej SPF-15 lub wyższej, która chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, do wszystkich dziedzin (starsze niż 6 miesięcy życia) ciała dziecka, które są wystawione na działanie słońca.

 3. Ponowne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej co dwie godziny, nawet w pochmurne dni. Zastosuj ponownie po kąpieli lub spocony.

 4. Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu wody, śniegu i piasku - odbijają szkodliwe promienie słoneczne, które mogą zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych.

 5. Upewnij się, że dziecko nosi ubrania, które obejmuje ciało i odcienie twarzy. Czapki powinny osłaniać zarówno na powierzchni jak i na tylnym karku. Noszenie okularów zmniejszy ilość promieni docierających do oka przez filtrowanie aż 80 procent promieni i ochrony pokrywy oczu, jak i obiektywu.

 6. Należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV z sunlamps lub salonów solaryjnych.

 7. Ochrony dzieci przed nadmiernym nasłonecznieniem, kiedy słońce jest najsilniejsze (między 10 rano i 4 pm) poprzez ich grać w cieniu, nosić odzież ochronną i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej obficie i często - dla dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych.

 8. Pobierz witaminy D bezpiecznie przez zdrowej diety, która może zawierać witaminy. Nie szukajcie słońca.

Europejska Akademia Pediatrii (AAP) aprobuje stosowania ochrony przeciwsłonecznej na dzieci młodsze niż 6 miesięcy, jeżeli odpowiednia odzież i cienia nie są dostępne. Rodzice powinni nadal unikać ekspozycji na słońce i ubrać dziecko w lekkiej odzieży, która obejmuje większość obszarów na powierzchni skóry. Jednak rodzice również mogą stosować minimalną ilość ochrony przeciwsłonecznej do twarzy niemowlęcia i tyłu ręce.

Pamiętaj, piasek i promienie UV odbijają bruk nawet pod parasolem. Śnieg jest szczególnie dobry reflektor promieni UV. Powierzchnie odbijające może odzwierciedlać do 80 procent szkodliwych promieni słonecznych.

Jak przeprowadzić badania skóry

Znalezienia podejrzanych moli lub raka skóry wcześnie jest kluczem do leczenia raka skóry skutecznie. Badając swoje dzieci (i siebie) jest zazwyczaj pierwszym krokiem w wykrywaniu raka skóry. Poniższa zaproponował metodę badania pochodzi z Europejskiego Towarzystwa Onkologii:

 • Zbadaj ciało dziecka przód i tył, a następnie w prawo i lewej strony, z podniesionymi rękami.

 • Popatrz uważnie na przedramionach dziecka, z tyłu jego / jej ramiona, i dłoniach. Sprawdź między palcami i patrzeć na łóżkach paznokci.

 • Spójrz na plecach jego / jej nogi i stopy, przestrzenie między palcami, łóżka paznokieć i podeszwach stóp.

 • Zbadaj tył jego / jej szyi i głowy.

 • Sprawdź jego / jej plecy, pośladki i okolicy narządów płciowych.

 • Zapoznać się ze skórą dziecka oraz wzoru moli, piegi i innych znaków.

 • Zwracaj uwagę na zmiany w liczbie, wielkości, kształtu i koloru obszarów barwnych.

 • Śledzić tabelę ABCD badając moli innych obszarach barwnych i skonsultować z lekarzem dziecka natychmiast, jeśli zauważy się jakiekolwiek zmiany.

Strona główna  >  Rak skóry u dzieci