Strona główna
Olobot - Zdrowie i informacje medyczne, którym możesz ufać

Wspólne guzki łagodne

Jakie są najczęstsze rodzaje łagodnych guzków piersi?

Dwa z najczęstszych przyczyn łagodnych pojedynczych guzków piersi są torbiele i sutka. Ponadto istnieje wiele innych chorób, które mogą przedstawiać się jako brył, takich jak martwica tłuszczu i stwardniające gruczolistości.

Co to jest torbiel?

Sac torbiel jest wypełniona płynem, który rozwija się w tkance piersi. Takie torbiele zazwyczaj występuje u kobiet w wieku od 35 do 50 i to najczęściej w zbliżającym tych menopauzy. Często powiększyć i stać się delikatne i bolesne tuż przed miesiączką i może wydawać się pojawić w ciągu nocy. Torbiele są rzadko złośliwe i mogą być spowodowane przez blokady gruczołów piersiowych.

Torbiele mogą czuć albo miękkie lub twarde. Po blisko powierzchni piersi, torbieli może poczuć się w dużym blistrze, gładkiej na zewnątrz, ale wypełnione płynem wewnątrz. Jednak, gdy są głęboko osadzone w tkance piersi, torbiele będą czuć się jak twarde guzki, ponieważ są pokryte tkanką.

Jak cysty diagnozowane i leczone?

Twój lekarz może zidentyfikować jako guzek torbieli w badaniu fizykalnym, ale wielu lekarzy potwierdzenia rozpoznania przez mammografii lub USG. Lekarz może wtedy wykonać biopsji aspiracje jako kolejny krok w diagnostyce torbieli. Procedura ta obejmuje prowadzenie bardzo cienkiej igły do ​​torbieli i rysunek płyn z niego. Procedura ta służy również do leczenia tej choroby, nawet po torbieli odsysa zapada się i znika. Torbiele mogą pojawić się ponownie w późniejszym terminie, w którym to przypadku są one po prostu odsączone ponownie. Torbiele rzadko są złośliwe.

Co to jest gruczolakowłókniak?

Sutka są solidne, gładkie, jędrne, łagodne guzki, które są najczęściej spotykane u kobiet w ich 20s i 30s. Są to najczęstsze guzy łagodne, które pojawiają się u kobiet i może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Coraz częściej są one u kobiet po menopauzie przyjmujących hormonalną terapię zastępczą.

Bezbolesny guzek czuje gumy i porusza się swobodnie i bardzo często występuje przez samą kobietę. Różnią się one pod względem wielkości i mogą rosnąć w dowolnym miejscu w tkance piersi.

Jak sutka diagnozowane i leczone?

Chociaż większość lekarzy może rozpoznać ten typ po prostu czuje guzek to, generalnie, diagnoza jest potwierdzona przez mammografii lub USG i biopsji aspiracji. Czasami, w bardzo młodych kobiet, gruczolakowłókniak nie jest usuwany. Jednakże, ponieważ czasami te guzy powiększyć o ciąży i karmienia piersią, lekarz może zalecić chirurgicznym usunięciu gruczolakowłókniaka.

Podczas gruczolakowłókniak nie prowadzić do raka, istnieje typ gruczolakowłókniak, która wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka, zwłaszcza u kobiet z rodzinną historią choroby.

Co to jest martwicy tłuszczowej?

Tłuszczu martwicy jest chorobą, w której bezboleśnie, okrągłe, twarde grudki spowodowane uszkodzonymi i rozpadających się tkanek tłuszczowych tworzą się w tkance piersi. Tłuszcz występuje w martwicy często kobiety z bardzo dużym biustem lub w odpowiedzi na siniaka lub uderzenie w pierś. Choroba ta może być wynikiem lumpektomii i promieniowanie z poprzedniej rakowych bryły. W niektórych przypadkach, lekarze będą obserwować guzek przez kilka cykli menstruacyjnych, a może wykonywać mammografię przed podjęciem decyzji, czy należy ją usunąć. Te guzki nie są złośliwe i nie ma powodu, by sądzić, że zwiększają one kobiety ryzyko zachorowania na raka.

Co to jest stwardniające gruczolistości?

Stwardniające gruczolistość jest chorobą sutka obejmuje nadmiernemu wzrostowi tkanek w płacikach sutka jest często powoduje ból sutka. Chociaż te zmiany w tkance piersi są mikroskopijne, mogą pokazać się na mammografię jak zwapnień i może produkować grudek. Zazwyczaj biopsji należy rozróżnić tą chorobą z powodu raka. Ponadto, ponieważ choroba może być mylone z rakiem, grudki są zwykle usuwane za pomocą biopsji chirurgicznej.

Strona główna  >  Rak  >  Wspólne guzki łagodne