Strona główna
Olobot - Zdrowie i informacje medyczne, którym możesz ufać

Półpasiec bez wysypki

Pytanie:

Czy ktoś może mieć półpasiec bez poważnej wysypki - tylko skrajne wrażliwości skóry i swędzenie?

Odpowiedź:

Półpasiec jest spowodowane przez reaktywację wirusa ospy wietrznej (varicella zoster). Po ataku ospy wietrznej wirus ukrywa się korzeni nerwowych w organizmie w stanie "uśpienia", nie powodując żadnych szkód. Lat później wirus może stać się ponownie aktywne, powodując bolesną wysypką w postaci pęcherzyków nazwie półpasiec.

W półpasiec wysypka zwykle występuje wzdłuż dróg nerwowych, występujące jako jasny różowy smugi o dużych pęcherzy po jednej stronie ciała. Kilka dni przed pojawieniem się wysypki, obszar skóry, gdzie wysypka ma się rozwijać zwykle zaczyna "kłucie i pieczenie", czasem towarzyszy "strzelanie" ból i swędzenie. Pęcherzy wysypka zwykle następuje, ale w rzadkich przypadkach może nie być wysypka.

Jeśli uważasz, że masz półpasiec lub skórę oparzenia i użądlenia, natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przeciwwirusowe leki przepisane przez lekarza można skrócić, jak długo mają półpasiec i może zmniejszyć częstość występowania ostrego bólu ("neuralgii"), które mogą utrzymywał się długo po wysypka upadł.

Strona główna  >  Półpasiec  >  Półpasiec bez wysypki