Strona główna
Olobot - Zdrowie i informacje medyczne, którym możesz ufać

Gruczolakoraka płuc

Co to jest?

Gruczolakoraka płuc to rodzaj raka płuc. Występuje, gdy nieprawidłowe komórki płuc mnożyć się spod kontroli i tworzą guz. W końcu, komórki nowotworowe mogą się rozprzestrzeniać (przerzuty) do innych części ciała oraz

 • węzłów chłonnych wokół i pomiędzy płuc

 • wątroba

 • kości

 • nadnercza

 • mózgu.

W porównaniu z innymi rodzajami raka płuc, gruczolakoraka jest bardziej prawdopodobne, że zawarty w jednym miejscu. Jeśli zlokalizowane jest naprawdę, może reagować na leczenie lepiej niż inne nowotwory płuc.

Gruczolakorak jest najczęstszą formą raka płuc. To ogół znajduje się w palaczy. Jednak jest to najczęstszy rodzaj raka płuc u osób niepalących. Jest też najczęstszą formą raka płuc u kobiet i osób młodszych niż 45 lat.

Tak jak w przypadku innych form raka płuc, ryzyko wzrasta gruczolakoraka jeśli ci

 • dym. Palenie papierosów jest zdecydowanie wiodącym czynnikiem ryzyka raka płuc. W rzeczywistości, palacze papierosów są 13 razy bardziej narażone na zachorowanie na raka płuc niż osoby niepalące. Cygara i palenia rury są niemal mogą powodować raka płuc, jak palenie papierosów.

 • wdychać dymu tytoniowego. Niepalący, którzy wdychać dymu z papierosa, cygara i palenia fajki mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc.

 • narażone są radonu gazu. Radon jest bezbarwny, bezwonny radioaktywny gaz tworzy się w ziemi. To przedostanie się do niższych piętrach domów i innych budynków i może spowodować skażenie wody pitnej. Ekspozycja radon jest drugą najczęstszą przyczyną raka płuc. Nie jest jasne, czy podwyższone stężenie radonu przyczynić się do raka płuc u osób niepalących. Ale ekspozycja radonu ma przyczynić się do wzrostu zachorowań na raka płuc u palaczy oraz u osób, które regularnie oddychać duże ilości tych gazów (górnicy, na przykład). Można przetestować poziom radonu w domu z zestawem testów radon.

 • narażone są na kontakt z azbestem. Azbest to minerał używany w izolacji, materiały ognioodporne, płytek podłogowych i sufitowych, okładzin hamulców samochodowych i innych produktów. Osób narażonych na działanie azbestu w miejscu pracy (górnicy, robotnicy budowlani, stoczniowców i niektórych mechaników samochodowych) mają wyższe niż normalne ryzyko raka płuc. Ludzie, którzy mieszkają lub pracują w budynkach z materiałów zawierających azbest, które są pogarszające się również mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc. Oprócz posiadające wyższe ryzyko raka gruczołowego, osób, które były narażone na działanie azbestu mają większe ryzyko rozwoju choroby. Jest to rodzaj raka, który rozpoczyna się w otaczającej tkance płuc.

 • są narażone na inne czynniki rakotwórcze w pracy. Należą do nich uran, arsen, chlorek winylu, chromiany niklu, węgiel, musztarda gazu, etery chlorometylową, benzyny i spalin z silników Diesla.

Objawy

Wszystkie nowotwory płuc, w tym rak gruczołowy, mają podobne objawy. Są to

Jeżeli nowotwór rozprzestrzenił się poza płuc, może to powodować inne objawy. Na przykład, może być ból kości, jeśli rozprzestrzenił się do kości.

Wiele z tych objawów, może być spowodowane przez inne choroby. Skonsultować się z lekarzem, jeśli masz objawy, tak że problem może być zdiagnozowane i odpowiednio leczone.

Diagnoza

Lekarz rozpocznie poprzez historię zdrowia. On lub ona będzie prosić o swoje nawyki palenia i czy mieszkasz z palaczem. Lekarz będzie również zapytać, czy może to być narażone na działanie azbestu lub innych czynników rakotwórczych w miejscu pracy.

Następnie będzie on zlecić badania obrazowe, by sprawdzić płuca dla mas. W większości przypadków, RTG klatki piersiowej będą wykonywane w pierwszej kolejności. Jeśli rentgenowskie pokazuje niczego podejrzanego, tomografii komputerowej będą wykonywane. Jak skaner porusza wokół ciebie, to ma wiele zdjęć. Komputer, a następnie łączy obrazy. Stwarza to bardziej szczegółowy obraz płuc, umożliwiając lekarzowi potwierdzić wielkość i rozmieszczenie masy lub nowotworu.

Możesz mieć także rezonansu magnetycznego (MRI) lub pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) skanowania. MRI dostarczyć szczegółowe zdjęcia organów ciała, ale używają fal radiowych i magnesy do tworzenia obrazów, a nie promieni rentgenowskich. Skany PET spojrzeć na funkcję tkanki, a nie ciała. Rak płuc ma tendencję, aby pokazać intensywne aktywności metabolicznej na skanie PET. Niektóre centra medyczne oferują połączone badania PET-CT.

Jeśli istnieje podejrzenie raka oparty na tych obrazach, więcej badań będą wykonywane w celu postawienia diagnozy, określenia typu nowotworu, i sprawdzić, czy rozprzestrzenił. Badania te mogą być następujące:

 • Próbki plwociny - zakaszlał się śluzu jest sprawdzana przez komórki nowotworowe.

 • Biopsja - próbka nieprawidłowej tkanki płuc jest usuwany i zbadać pod mikroskopem w laboratorium. Tkanka jest on często otrzymywany podczas bronchoskopię. Jednakże, operacja może być konieczne, aby odsłonić podejrzanego obszaru.

 • Bronchoskopia - Podczas tej procedury, jak przyrząd rura przechodzi do gardła i do płuc. Aparat na końcu rurki pozwala lekarzom patrzeć na raka i usunięcie kawałek tkanki do biopsji.

 • Mediastinoskopię - W procedurze tej, urządzenie rurowy służy do biopsji węzłów chłonnych lub masy pomiędzy płuc. (Obszar ten nazywany jest śródpiersie.) Biopsja uzyskane w ten sposób można zdiagnozować rodzaj raka płuc i określić, czy nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne.

 • Fine-needle aspiracji - W tomografii komputerowej, podejrzany obszar może zostać zidentyfikowany. Małe igły wprowadza się następnie do tej części płuc. Igła usuwa trochę tkanki do badania w laboratorium. Typ raka mogą być rozpoznane.

 • Opłucnej - jeśli jest gromadzeniem się płynu w klatce piersiowej, może być odprowadzana z jałową igłę. Płyn jest następnie sprawdzane dla komórek nowotworowych.

 • Zbiorniki (film wspomagane torakoskopia) - W procedurze tej, chirurg umieszcza się elastyczną rurę z kamerą wideo w celu w klatce piersiowej przez nacięcie. Może on następnie sprawdzenie nowotworu w przestrzeni między płucami i klatki piersiowej. Nieprawidłowej tkanki płuc mogą być również usuwane.

 • CT, PET i skany kości - Te badania obrazowe może wykryć raka płuc, który rozprzestrzenił się do mózgu, kości lub innych części ciała.

Po zdiagnozowaniu raka, jest przyporządkowany "etap". Etap wskazuje wielkość guza i jak daleko rozprzestrzenił. Etapy I przez III dzielą się i kategorii "A", "B". Guzy etap I są małe i nie najechał otaczających tkanek. Guzy etap II i III najechali otaczających tkanek i / lub narządów i rozprzestrzeniły się do węzłów chłonnych. Guzy etap IV rozprzestrzeniły się poza pierś.

Przewidywany czas trwania

Gruczolakoraka płuca będą nadal rozwijać się i rozprzestrzeniać się aż do jej leczenia.

Zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko raka gruczołowego oraz innych form raka płuc,

 • nie palić. Jeśli już palisz, należy porozmawiać z lekarzem o uzyskanie pomocy potrzebujesz, aby zamknąć.

 • uniknąć bierne palenie. Wybierz antynikotynowych restauracje i hotele. Zapytaj gościom palić na zewnątrz, zwłaszcza jeśli są dzieci w domu.

 • zmniejszenia narażenia na radon. Czy w domu sprawdzone radonu. Poziom radonu powyżej 4 picocuries / litr jest niebezpieczne. Jeśli masz prywatną studnię, mają swoje wody pitnej sprawdziła też. Zestawy do testowania dla radonu są powszechnie dostępne.

 • zmniejszenie narażenia na działanie azbestu. Ponieważ nie istnieje bezpieczny poziom narażenia na działanie azbestu, każda ekspozycja jest zbyt wiele. Jeśli masz starszą do domu, sprawdzić, czy każdy izolacji lub innych materiałów zawierających azbest jest narażona lub pogarsza. Azbestu w tych dziedzinach musi być profesjonalnie usunięte lub uszczelnione. Jeżeli usunięcie nie jest wykonane prawidłowo, może być narażony na więcej azbestu niż można było gdyby został sam. Ludzie, którzy pracują z materiałów zawierających azbest należy używać zatwierdzone środki w celu ograniczenia ich ryzyka oraz w celu zapobieżenia wprowadzenia pyłu azbestu do domu na ubraniu.

Leczenie

Leczenie zależy scenie nowotworu, jak również choroby pacjenta, funkcji płuc, oraz innych czynników. (Niektórzy pacjenci mogą mieć inne choroby płuc, takie jak rozedma płuc, COPD, przewlekła obturacyjna choroba płuc). Jeśli rak nie rozprzestrzenił, operacja zazwyczaj leczenie z wyboru. Istnieją trzy typy operacji:

 • Resekcja usuwa niewielką część płuc.

 • Lobektomia usuwa jeden płat płuc.

 • Pneumonektomia usunięcie całego płuca.

Węzły chłonne są usunięte i zbadane, aby sprawdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił.

Niektórzy chirurdzy używać video-assisted torakoskopii (VATS) w celu usunięcia małych nowotworów na wczesnym etapie, zwłaszcza jeśli guzy są blisko zewnętrznej krawędzi płuc. (Kadzie mogą być również stosowane do diagnozowania raka płuc ). Ponieważ nacięcia w odniesieniu do kadzi są małe, technika ta jest mniej inwazyjny niż tradycyjne "otwarte" procedury.

Ponieważ operacja usunie część lub całość płuc, oddychania może być trudniejsze po tym, w szczególności u pacjentów cierpiących na inne choroby płuc (rozedma płuc, na przykład). Lekarze mogą przetestować funkcję płuc przed operacją i przewidzieć, jak może to mieć wpływu na chirurgii.

W zależności od tego jak daleko nowotwór rozprzestrzenił, leczenie może obejmować chemioterapię (stosowanie leków przeciwnowotworowych) oraz radioterapii. Mogą one być złożone przed i / lub po zabiegu.

W przypadku przerzutów znacznie chemioterapia może być zalecane spowolnienie wzrostu, nawet jeśli nie może leczyć chorobę. Wykazano, że chemioterapia złagodzić objawy i przedłużać życie w przypadkach zaawansowanego raka płuc.

Radioterapia może złagodzić objawy, zbyt. Jest często stosowany w leczeniu raka płuc, który rozprzestrzenił się do mózgu lub kości i jest przyczyną bólu. Może też być stosowane samodzielnie lub z chemioterapią do leczenia raka płuc, że ogranicza się do skrzyni.

Ludzie, którzy nie mogą wytrzymać operację z powodu innych poważnych problemów medycznych może otrzymać radioterapii, z lub bez chemioterapii, aby zmniejszyć guz.

W wyspecjalizowanych ośrodków onkologicznych, tkanka nowotworowa może być badany na konkretne nieprawidłowości genetycznych (mutacji). Lekarze mogą być w stanie w leczeniu raka w "terapii celowanej". Terapie te mogą zniweczyć wzrostu nowotworu w zapobiegając lub zmieniania reakcji chemicznych związanych z określonymi mutacjami. Na przykład, niektóre terapie nowotworowe komórki docelowe zapobiec odbieranie wiadomości "chemiczne" mówiąc im rosnąć.

Wiedząc o specyficznych mutacji genetycznych może pomóc przewidzieć, co będzie najlepsze leczenie. Strategia ta może być szczególnie przydatne w niektórych pacjentów, takich jak kobiety z gruczolakoraka płuc, którzy nigdy nie palili.

Nawet po leczenie zostało zakończone, chorzy na raka płuca należy wrócić do regularnych spotkań obserwacji. Nawet jeśli nowotwór był początkowo "utwardzeniu" może powrócić miesięcy lub nawet lat później.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek objawy raka płuc, zwłaszcza jeśli palisz lub były narażone na działanie azbestu.

Rokowanie

Outlook zależy od stadium nowotworu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Na ogół rokowanie jest niska, zwłaszcza, jeśli nowotwór płuc rozłożone poza klatkę piersiową lub inwazji węzłów chłonnych pomiędzy płuc.

Gruczolakoraka płuc może być leczona jedynie jeśli cały nowotwór usunięto chirurgicznie lub zniszczona promieniowania. Jednakże, wiele nowotworów płuc jest diagnozowanych w stadium, gdy nie jest to możliwe. Mniej niż jedna piąta pacjentów przeżywa pięć lat lub dłużej.

Dodatkowe informacje

National Cancer Institute (NCI)
US National Institutes of Health
Zapytania publiczne Biuro
Budynek 31, pokój 10A03
31 Center Drive, MSC 8322
Bethesda, MD 20892-2580
Telefon: 301-435-3848
Numer bezpłatny: 800-422-6237
TTY: 800-332-8615
http://www.nci.nih.gov/

Europejskie społeczeństwo raka (ACS)
1599 Clifton Road, NE
Atlanta, GA 30329-4251
Numer bezpłatny: 800-227-2345
http://www.cancer.org/

Europejskie Stowarzyszenie płuc
61 Broadway, 6th Floor
New York, NY 10006
Telefon: 212-315-8700
Numer bezpłatny: 800-548-8252
http://www.lungusa.org/

Krajowy serca, płuc, i Instytut krwi (NHLBI)
PO Box 30105
Bethesda, MD 20824-0105
Telefon: 301-592-8573
TTY: 240-629-3255
Fax: 301-592-8563
http://www.nhlbi.nih.gov/

Agencja nam Ochrony Środowiska (EPA)
Ariel Rios budynku
1200 Pennsylvania Ave., NW
Washington, DC 20460
Telefon: 202-272-0167
http://www.epa.gov/

Strona główna  >  Rak płuca  >  Objawy & Przyczyny  >  Gruczolakoraka płuc