Strona główna
Olobot - Zdrowie i informacje medyczne, którym możesz ufać

Sigmoidoskopia

(Sigmoidoskopia, Proctosigmoidoscopy, rektoskopii, Anoscopy)

Procedura

Co to jest sigmoidoskopia?

Sigmoidoskopia to Procedura diagnostyczna, która pozwala lekarzowi na zbadanie dolną jedną trzecią część jelita grubego. Sigmoidoskopia jest pomocne w identyfikacji przyczyn biegunki, bóle brzucha, zaparcia, nieprawidłowe narośle i krwawienia. Może być również stosowana w celu uzyskania do wykonywania biopsji i procedur, takich jak usuwanie polipów i hemoroidy. Sigmoidoskopia jest również używany do przeszukiwania pod kątem raka okrężnicy i odbytnicy, drugą główną przyczyną zgonów na raka w USA.

Krótki, elastyczny, oświetlony rury, zwanego sigmoidoscope jest włożony do jelita cienkiego przez odbytnicę do dolnej części jelita grubego. Powietrze jest wprowadzane do jelit przez sigmoidoscope celu napompowania go do lepszego odbioru.

Kilka procedury mogą być stosowane do badania różnych części jelita grubego. Obejmują one kolonoskopii (badanie całej długości jelita grubego), rektoskopii (badanie odbytu i odbytnicy), a anoscopy (badanie tylko odbytu).

Chociaż mniej inwazyjnych rentgenowskie, takie jak lewatywy baru mogą być wykorzystane do oceny jelita grubego, takie procedury nie mogą zapewnić bezpośrednie uwidocznienie jelita wewnętrznej niezbędne do oceny i diagnozowania pewnych chorób.

Inne związane z procedurami, które mogą być użyte do diagnozowania problemów jelita grubego obejmuje lewatywy baru i kolonoskopię. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Anatomia jelita grubego:

Ilustracja anatomii układu pokarmowego, dorosłych

Jelita grubego lub okrężnicy, cztery sekcje:

 • okrężnicy wstępującej - rozciąga się do góry po prawej stronie brzucha

 • poprzecznicy - wystaje z okrężnicy wstępującej po drugiej stronie korpusu do lewej

 • malejącej okrężnicę - wystaje z poprzecznicy dołu po lewej stronie

 • esicy - nazwany z powodu jego kształtu litery S, rozciąga się od okrężnicy zstępującej do odbytnicy

Odbytnicy dołącza do odbytu lub otwór, gdzie kwestia odpadów przechodzi z ciała.

Wytyczne dotyczące badań przesiewowych raka jelita grubego:

Wytyczne przesiewowych w kierunku raka jelita grubego dla wczesnego wykrywania z Europejskiego Stowarzyszenia Raka zaleca, początek w wieku 50 lat, zarówno mężczyźni jak i kobiety powinny wykonać jedną z harmonogramów badań poniżej:

 • coroczny test na krew utajona w kale (FOBT) lub kału immunochemicznych testów (FIT) i Sigmoidoskopia (FSIG) co pięć lat

 • FOBT co roku lub FIT

 • FSIG co pięć lat

 • kontrast dwukrotnie lewatywa baru co pięć lat

 • kolonoskopia co 10 lat

Osoby z jednego z następujących czynników ryzyka raka jelita grubego należy rozpocząć procedury kontroli w młodszym wieku i być częściej ekranowane:

 • silny historia rodziny raka jelita grubego lub polipów w pierwszego stopnia w stosunku, w rodzica lub rodzeństwa przed ukończeniem 60 roku życia lub w dwóch krewnych pierwszego stopnia w każdym wieku

 • rodzina z dziedziczną raka okrężnicy i zespołach, takich jak rodzinną gruczolakowatą polipowatością (FAP) i dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego (HNPCC)

 • osobista historia raka jelita grubego lub polipów

 • indywidualna historii przewlekłej choroby zapalnej jelit

Przyczyny postępowania

Sigmoidoskopia mogą być wykorzystywane do wizualizacji lub diagnozowania polipy okrężnicy, guzy, owrzodzenia, zapalenie uchyłków, hemoroidy, (saszetki) i zwężenia (zwężenie) do esicy. Może on być także użyty do określenia przyczyny ostatnich zmian jelit, niższą ból brzucha, świąd w okolicy odbytu, czy upływ krwi lub śluzu w kale.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić sigmoidoscopy.

Ryzyko związane z procedurą

Jak w przypadku każdej procedury inwazyjne, mogą wystąpić powikłania. Komplikacje związane z sigmoidoskopii mogą obejmować, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • uporczywe krwawienie po biopsji

 • zapalenie otrzewnej (zapalenie błony śluzowej jamy brzusznej)

 • przedziurawienie ściany jelita (rzadkie)

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Niektóre czynniki lub choroby mogą zakłócać sigmoidoskopii. Czynniki te obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Korzystanie z mydlin lewatywy przed zabiegiem, które drażnią błony śluzowej błony śluzowej

 • Obecność baru z poprzednich badań stosowane do badania jelita grubego (taki jak lewatywa baru )

 • nieodpowiednie przygotowanie jelita przed zabiegiem

 • Problemy, które mogą przeszkadzać w przejściu sigmoidoscope, takich jak zwężenia okrężnicy chirurgicznych zrostów lub chorób takich jak przewlekłe choroby zapalne

 • krwawienie z odbytu, które mogą kolidować z wizualizacją

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do tego testu. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Lekarz daje szczegółowe instrukcje dotyczące każdej czczo lub specjalnej diety należy następnie przed zabiegiem.

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, lateks, taśmy, a środki znieczulające (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (określonych i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzające krew), aspiryna, leki ibuprofen lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Twój lekarz poinformuje Cię o konkretnych sposobów na przygotowanie jelit do testu. Możesz zostać poproszony o przeczyszczające, przejść lewatywę, użyj odbytu czopek przeczyszczające i / lub wypić specjalny płyn, który pomaga przygotować jelit.

 • Pacjenci z chorobami zastawek serca mogą być podawane antybiotyki przed badaniem.

 • Generalnie, środek uspokajający lub znieczulenie nie jest wymagane przed zabiegiem.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Sigmoidoscopy mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie sigmoidoscopy następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i mieć suknię na zużycie. Dla procedury, będzie nanoszone odpowiednio.

 3. Zostaniesz poproszony, aby położyć się na stole zabiegowym na lewym boku z ugiętymi kolanami do klatki piersiowej. Alternatywnie, może być ustawiony w pozycji kolan klatki piersiowej, na kolana z głowy i klatki piersiowej wygięte w dół, dotykając stołu.

 4. Lekarz będzie prowadzić doodbytniczą egzaminu w celu sprawdzenia obecności krwi, śluzu lub fekalia i pomóc rozszerzają odbytu.

 5. Smarowane sigmoidoscope będzie powoli dodaje do odbytu i przemieszczane do odbytnicy i dolnej części okrężnicy esowatej (dystalnej okrężnicy). Po okrężnicy esowatej uwidacznia, sigmoidoscope zostaną usunięte.

 6. Sigmoidoskopia mogą być wykonywane w połączeniu z anoscopy i / lub rektoskopii. Jeżeli systemy te są wykonane, anoscope i / lub proktoskop zostanie wstawiony do wizualizacji dolną odbytnicy i / lub kanału odbytu.

 7. Chociaż minimalny dyskomfort związany jest z procedurą, może czuć silną potrzebę wypróżnienia, gdy sigmoidoscope dodaje. Możesz także czuć się tymczasowe skurcze mięśni lub niższe ból brzucha w trakcie procedury. Biorąc głęboki oddech, gdy rura jest wkładana może pomóc, aby pomóc zmniejszyć dyskomfort.

 8. Powietrze może być wprowadzone do jelita dla ułatwienia wizualizacji. Podczas tego procesu, powietrze wydostanie się całego urządzenia. Nie należy próbować utrzymać się w powietrzu. Urządzenie ssące może być stosowany w celu usunięcia krwi oraz płynne fekalia.

 9. Podczas procedury, wzory i / lub biopsji (próbki tkanki) mogą być pobrane z błony śluzowej jelita grubego za pomocą specjalnego pędzla, kleszcze, lub wacikiem.

 10. Jeżeli polip jest widoczne, mogą być usunięte, biopsji lub sam aż kolejna operacja jest wykonywana.

 11. Po zakończeniu procedury, urządzenie zostanie usunięte.

Po zabiegu

Jeśli zostały ustawione w pozycji kolan klatki piersiowej w trakcie postępowania, należy położyć na boku lub tyłu na kilka minut przed wstając od stołu. Należy poruszać się powoli, gdy stojąc w celu uniknięcia zawroty głowy z konieczności głową w dół w trakcie postępowania.

Można wznowić normalną dietę i działania, chyba że instrukcja mówi inaczej.

Jeśli biopsja lub usunięcie polipa zostało zrobione w trakcie postępowania, można zauważyć niewielką ilość krwi w stolcu. Krwawienie powinno zatrzymać się w dzień lub dwa.

Może wystąpić nadmierne wzdęcia (oddawanie gazów ) oraz bóle gazu po zabiegu. To jest normalne. Chodzenia i poruszania się może pomóc złagodzić dyskomfort.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • gorączka i / lub dreszcze

 • krwawienie z odbytu, który trwa dłużej niż jeden dzień

 • ból brzucha i / lub wzdęcia

 • niemożność przeniesienia gazu

Po sigmoidoskopii, lekarz może zalecić dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Kolegium Gastroenterologii

Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologicznej

National Cancer Institute (NCI)

Narodowy Instytut cukrzycy i chorób układu pokarmowego i nerek (NIDDK)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine

Strona główna  >  Układ trawienny  >  Sigmoidoskopia